Připomínka 80. let Heydrichiády v Pardubicích a Sezemicích. Pietní akty, dobové kostýmy i výstava obrazů.

_00dsc_4815.jpg
  • 30.6.2022
  • Helena Řebíčková

Události května a června roku 1942 se nesmazatelně zapsaly do české historie a již po čtyři generace ovlivňují vzpomínky Čechů na válku. Smutné 80. výročí Heydrichiády si připomínáme v letošním roce na mnoha místech naší vlasti. Pardubický kraj je velmi úzce spjat s celou řadou událostí období heydrichiády zejména proto, že se na jeho území odehrávala velká část odbojové činnosti a následně také kruté represe na obyvatelstvu po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Pietní akt jako vzpomínka na popravené oběti heydrichiády se konal v pondělí 20. června odpoledne u Památníku Zámeček v Pardubicích. Na tomto místě bylo od 3. června do 9. července 1942 popraveno 194 vlastenců z celých východních Čech, kteří měli skutečně nebo jen údajně něco společného s atentátem na Reinharda Heydricha.

V sobotu 25. června se uskutečnil další vzpomínkový akt, tentokrát u Památníku plukovníka in memoriam Alfréda Bartoše v Sezemicích. Včera jsme si zde společně připomněli úmrtí jedné z klíčových postav československého protinacistického odboje za 2. světové války, Alfréda Bartoše, jehož čestný název nese náš 14. pluk logistické podpory. Přítomní hosté se zde poklonili nejen památce Alfréda Bartoše a jeho skupině SILVER A, ale také všem našim spoluobčanům, kteří s domácím odbojem neváhali spolupracovat a zaplatili za to svým životem.

Pietních aktů se v Pardubickém kraji se v letošním roce zúčastnily stovky občanů, mohly jste zde vidět i výstavy obrazů s druhoválečnou tématikou i historické dobové kostýmy.

Podívejte se do naší fotogalerie.

Více informací najdete také na webu:

https://pardubice.eu/heydrichiada-80

 

Fotogalerie