Logtec aneb jsme jeden tým!

1_tatru_museli_vojaci_roztahnout_vlatnimi_silami_autor_rotny_patrik_vacha.jpg
  • 4.9.2023
  • Helena Řebíčková

Třetí ročník soutěže logistických dovedností opět potvrdil, že vojenští profesionálové dokáží táhnout za jeden provaz. Ve čtvrtek 31. srpna se soutěžního klání LOGTEC o putovní pohár velitele 14. pluku logistické podpory zúčastnilo třiadvacet smíšených týmů vojáků. Soutěž logistici organizují už třetím rokem a své příznivce si našla i mezi kolegy z pardubické Správy letiště, Centra podpory operací i bohdanečského Centra zabezpečení oprav. 

Z prvotní myšlenky, velitele 14. pluku logistické podpory plukovníka Miroslava Horáčka, vytvořit dovednostní soutěž pro logistiky, která bude současně týmovou aktivitou, se stala tradice. Logtec je soutěží nejen logistických, ale i vševojskových dovedností vojáků. Během zápolení si jednotlivé týmy mohou otestovat své odborné znalosti a dovednosti z oblasti vojenské logistiky, poměří si svoje síly a poperou se s úkoly, které zcela běžně neplní. Zdánlivě zábavná soutěž má však mnohem hlubší podtext.

Každý voják musí dobře ovládat nejen svoji odbornost, ale také všechny další povinnosti, které vojáka dělají vojákem. Mezi ně patří schopnost manipulovat se zbraní, orientovat se v terénu, ubránit se napadení a zvládat další extrémní situace.

Týmová soutěž posiluje zdravé mezilidské vztahy

„Ustát extrémní stresovou zátěž, poradit si v zajetí, přežít v tísni - to vše je podmíněno nejen naučenými dovednostmi a výbornou fyzickou kondicí vojáka, ale především schopností včas se správně rozhodnout. Nesmíme zapomínat ani na to, že v armádě jsme všichni jeden tým. Nekopeme každý sám za sebe, ale za nás všechny. A na tom jsou postaveny jednotlivé soutěžní disciplíny LOGTECU,“ vysvětluje plukovník Miroslav Horáček.

Některé úkoly zdánlivě nemusí mít na první pohled nic společného s armádou a profesí vojáka z povolání. Přesto mají. LOGTEC je zaměřený především na zvládnutí rozhodovacího procesu, ať už jednotlivce nebo celého týmu. Soutěžící si určí svého lídra, který pak svůj tým, složený z vojáků a vojákyň s různou odborností, provede celou soutěží.

Koordinace v týmu byla náročná, přesto si užili spoustu legrace

Také v letošní soutěži se mezi sebou opět utkala pětičlenná družstva, jejichž součástí byla vždy jedna žena i jeden řidič profesionál. Týmy musely projít 12 stanovišti. Jednotlivé disciplíny, byly bodově ohodnoceny a vždy je museli vojáci zvládnout ve stanoveném časovém limitu.

„V týmu soutěžících, kteří se do té doby znali jen zběžně a nepracovali spolu na konkrétních úkolech, musí ihned zafungovat koordinace jednotlivých činností. A velmi důležité je, že všichni společně utuží kolektivního ducha,“ dodává plukovník Horáček. Doplňuje, že disciplíny jsou každoročně obměňovány a tak soutěžící do poslední chvíle netušili, co je čeká.

„Museli jsme se rychle sladit a fungovat. Společně jsme byli od první chvíle rozhodnutí vybojovat prvenství, šli jsme do toho naplno a moc jsme si to užili,“ uvádí desátnice Zuzana Zemanová, členka vítězného družstva.

„Potrápily nás trochu vědomostní testy i zdánlivě nadrilovaná výměna kola na přední nápravě u Toyoty Hilux. Jednoduchá nebyla ani navigace kolegy při řízení ve slepeckých brýlích.  A hodně jsme se nasmáli při společné chůzi na lyžích,“ dodává desátnice Zemanová. Mezi družstvy vybojovalo první místo právě její družstvo z velitelské roty pluku. Další dvě příčky obsadila družstva z klatovského 142. praporu oprav. Celkové prvenství v soutěži  LOGTEC 2023 už podruhé obhájili a putovní pohár si odvezli vojáci 142. praporu oprav.

autor článku: kapitánka Helena Řebíčková

foto: rotný Patrik Vácha

Fotogalerie