Armádní logistici pomáhají v terénu s likvidací následků povodní

Armádní logistici pomáhají v terénu s likvidací následků povodní
  • 4.10.2024
  • Denisa Píšová
  • kpt. Denisa Píšová

V neděli 22. září se logistici ze 14. pluku logistické podpory připojili ke svým armádním kolegům a vyrazili s těžkou technikou do míst, která jsou významně zasažena ničivými povodněmi. Jsou to především obce na Bruntálsku a Jesenicku. Nasazeni jsou zde vojáci ze všech praporů, tedy z Pardubic, Klatov i Lipníku nad Bečvou. Nejvíce se jich nachází v obci Nové Heřminovy.  

Po týdnu náročné fyzické práce se první skupina vyčleněných vojáků vrací zpět do posádek. Jak konkrétně logistici pomáhali v Nových Heřminovech, vysvětluje velitel první skupiny ze 141. zásobovacího praporu Pardubice, kapitán Martin Vlach. „Ihned po našem příjezdu jsme začali s čištěním koryta řeky, výrazným způsobem bylo poničené fotbalové hřiště a objekt, ve kterém jsou kabiny a zázemí místního fotbalového týmu. Zasypávali jsme zde díry a výmoly, k tomu používáme těžkou techniku, převážně sklopky a vany určené k odvozu materiálu, kterými pak přepravujeme sutiny a naplavený odpad na skládku v Horním Benešově. Tam můžeme vozit přibližně sto kubíků odpadu za den, což je vzhledem k rozsahu škod poměrně limitující. Když jsme sem přijeli, bylo tu naplaveno tak dva a půl metru různých předmětů, které voda brala z domů a zahrad. Naším primárním úkolem je podílet se na tom, aby obec byla v životaschopném stavu před zimou. Myslím, že za ten první týden tu naši vojáci udělali velký kus práce.“ 

Kromě pardubických logistiků v terénu pomáhají i vojáci z praporů v Klatovech a Lipníku nad Bečvou. Druzí jmenovaní působí z většiny v obci Holčovice, několik vojáků je také v Karlovicích, Jeseníku nebo v obci Zátor. I v Holčovicích mají plné ruce práce. Voda zde měla takovou sílu, že koryto řeky zcela posunula, vzala s sebou i přilehlý chodník. „Místní nám ukazovali, kam až voda sahala, a bylo to ještě o metr výš než v roce 1997. Obcházíme dům po domu, byli jsme třeba i ve školce nebo v domově důchodců. Pomáháme s vyklízením bahna ze sklepů, odklízíme naplavený materiál ze zahrad, s těžkou technikou tu pracujeme v terénu, aby lidé mohli normálně fungovat a jezdit do práce. Funguje to tak, že se večer vždy sejdeme se zástupci místní samosprávy a s hasiči, a stanovíme si úkoly na následující den. Máme mapu a jak chodíme dům po domu, tak se ty domy škrtají podle toho, zda už je tam práce hotová a další pomoc jejich majitelé nepotřebují,“ vysvětluje velitel první vyvedené skupiny ze 143. zásobovacího praporu, poručík Jiří Sirotka. 

Na všech zmiňovaných místech se již logistici vyměnili a do pomocných prací se pustili jejich kolegové z nové rotace. „Máme tu nejen vojáky, vyčlenili jsme k používání naši těžkou techniku i do dalších míst, kde je právě potřeba. Jsme připraveni i s naší přepravní a jeřábovou technikou, pokud bude třeba podílet se na přepravě mostních souprav pro 15. ženijní pluk. V terénu naše pomoc navíc ještě zesílí, v úterý jsme vyslali nové pracovní skupiny do obcí Písečná, Velká Kraš a Lipová-lázně. Vojákům děkuji za jejich nasazení a motivaci pomoci lidem, kterým voda sebrala střechu nad hlavou,“ řekl plukovník Miroslav Horáček, velitel 14. pluku logistické podpory.