Aktivní záložníci z pardubické logistiky mají za sebou týden intenzivního výcviku

Aktivní záložníci z pardubické logistiky mají za sebou týden intenzivního výcviku
  • 5.3.2024
  • Denisa Píšová
  • kpt. Denisa Píšová

Týden intenzivního únorového výcviku absolvovali vojáci ze zásobovací roty aktivní zálohy 141. zásobovacího praporu. Strávili několik dní v pardubické posádce, následně odjeli společně s 3. zásobovací rotou do Vojenského újezdu Boletice, kde na ně čekal pestrý program, který si pro ně připravili instruktoři ze 14. pluku logistické podpory. Ti byli s jejich výkony a nasazením nadmíru spokojeni, jako už je tomu u pardubických záložníků pravidlem.

Počasí vojákům příliš nepřálo. Téměř po celý týden pršelo a foukal silný vítr, což jsou pro výcvik skoro nejhorší možné podmínky. Nejde tolik o hledisko komfortu, na těžké podmínky musí být vojáci zvyklí, ale špatné počasí může zkomplikovat jinak do detailu naplánovaný průběh cvičení. Na druhou stranu se toho dá i využít. „Na Boleticích si vojáci prošli taktickou přípravou za deště, výzvou bylo i řízení s Tatrou T-815 v rozbahněném terénu. Vojáci z povolání jsou na řízení v takových podmínkách zvyklí, aktivní záložníci se s tím však zase tak často nepotkají. Kromě toho si zopakovali práci a orientaci s mapou a procvičili své střelecké dovednosti při denních i nočních střelbách jak s útočnou puškou, tak s pistolí. Se začátkem roku začalo na útvarech přezbrojování na nový typ pistole CZ P-10 C, proto je nutné, aby se s novým typem ruční zbraně sžili,“ nastínil průběh cvičení kapitán Vladimír Procházka, náčelník skupiny přípravy aktivní zálohy.

Praktickému výcviku předcházela teoretická část, kdy si vojáci v Pardubicích prošli dílenské prostory a odborná pracoviště. „Musím ocenit nasazení, s jakým naši záložníci celé cvičení absolvovali. Je vidět, že vojenský výcvik pro ně představuje zpestření k běžnému civilnímu životu, a to se odráží v tom, jak zodpovědně a aktivně ke své úloze vojáka v aktivní záloze přistupují,“ řekl praporčík Michal Šolta, instruktor výcviku.

Od roku 2017 disponuje 14. pluk logistické podpory zásobovací rotou aktivních záloh u 141. zásobovacího praporu v Pardubicích a četou oprav přepravní techniky u 142. praporu oprav v Klatovech. Při ohrožení státu nebo za válečného stavu jsou vojáci v aktivní záloze využíváni k doplnění ozbrojených sil, v míru pomáhají například při živelních katastrofách.