Přesun logistického konvoje se neobešel bez incidentu. Vojáci z čety ochrany včas zasáhli

03.jpg
  • 19.6.2021
  • Helena Řebíčková

Logistický konvoj vyjíždí ze základny a vydává se na místo určení s cílem vytvořit bod k dotankování pohonných hmot a přepravit materiál k zásobovacímu místu partnerské jednotky. Po několika minutách dojde na trase přesunu k prvnímu incidentu. Neznámý protivník odpálí nástražné výbušné zařízení, poškodí první vozidlo konvoje a střepina zraní jednoho vojáka. Konvoj doprovází vojáci z čety ochrany, kteří ihned poskytují první pomoc zraněnému vojákovi a současně zabezpečují okolí konvoje, aby zabránili dalšímu střetu s protivníkem, a dále pokračují po záložní trase.

Tak lze stručně popsat jeden z několika incidentů, které museli řešit vojáci z čety ochrany 141. zásobovacího praporu při červnovém výcviku. Ten probíhal v areálu kasáren letiště Pardubice v lokalitě Starý Mateřov. Následovaly další incidenty, které se neobešly bez střelby, eliminace slabého protivníka a těžkého zranění vojáka po výbuchu nášlapné protipěchotní miny.

Force Protection - bojová podpora logistických jednotek

Čety ochrany jsou již více než pět let součástí každé zásobovací roty 14. pluku logistické podpory. Jsou to jednotky bojové podpory, jejichž primárním úkolem je ochrana zásobovacích konvojů a logistických jednotek při plnění úkolů logistického zabezpečení. Vznikly především s cílem osamostatnit jednotlivé zásobovací roty tak, aby při přesunech či budování zásobovacích míst, kdy je potřeba zajistit ochranu, nebyly závislé na jiných jednotkách mimo vlastní organizační strukturu. Jejich příslušníci perfektně zvládají nejen bojové drily, někteří z nich absolvovali také rozšířený kurz první pomoci CLS (Combat Lifesaver). Ti, kteří mají zkušenosti ze svého působení v zahraničních operacích, je u této jednotky mohou zúročit.

„Výcvik pro čety ochrany se vždy snažíme připravit tak, aby byl pro vojáky náročný po fyzické i psychické stránce. Je koncipován tak, aby si procvičili již nabyté dovednosti, naučili se nové postupy a případně si rozšířili znalosti problematiky ochrany logistických konvojů a zásobovacích míst. Vždy také zařadíme incident, při kterém je nezbytné poskytnout neodkladnou první pomoci v poli. Současně s tím je třeba i perfektně zvládat bojové drily. Proto se zaměřujeme na jejich trénink a velkou pozornost věnujeme osvojení manipulace s krátkou i dlouhou zbraní,“ popisuje poručík Martin Pecha z čety ochrany 1. zásobovací roty 141. zásobovacího praporu.

K tomu dále doplňuje, že při výcviku instruktoři hodnotí nejen chování jednotlivců, ale také se velmi pozorně zaměřují na celkovou spolupráci jednotky a koordinaci jednotlivých činností. To vše v průběhu výcviku průběžně vyhodnocují, aby se vojáci poučili, mohli na to reagovat. To přispívá k celkové kvalitě a efektivitě výcviku.

„Ačkoliv při výcviku používáme pouze cvičný imitační materiál a cvičnou munici, vojáci k plnění jednotlivých úkolů a řešení incidentů přistupují velmi zodpovědně a profesionálně tak, že konkrétní situace a incidenty mají co možná nejreálnější charakter,“ shrnuje přístup vojáků k výcviku poručík Martin Pecha.

Fotogalerie