Vojáci z čet ochrany absolvovali v Krkonoších základní kurz přesunů na sněhu a ledu

0.jpg
  • 10.1.2020
  • Helena Řebíčková

 

Další z kurzů speciální tělesné přípravy absolvovali v Krkonoších logistici z Pardubic. Celkem 16 vojáků z jednotek čet ochrany 141. zásobovacího praporu se v prvním lednovém týdnu zúčastnilo základního kurzu přesunů na sněhu a ledu, který patří k fyzicky nejnáročnějším tohoto druhu. Tělovýchovní pracovníci oddělení bojové přípravy 14. pluku logistické podpory si pro absolventy kurzu připravili bohatý program, zaměřený na základy skialpinismu, přesuny v náročném horském terénu na lyžích s nesenou výbavou, či základy záchrany osob v laviništi.

V drsných zimních podmínkách měli vojáci v průběhu týdenního výcviku možnost prověřit nejen svoji fyzickou kondici, ale i psychickou odolnost. Krkonošské podnebí bylo tradičně velmi proměnlivé od prvního dne, kdy slunečné počasí postupně vystřídaly sněhové přeháňky, vítr a mráz. V dalších dnech pak vojáci absolvovali přesuny i noční pobyt v horách ve vydatném dešti a mlze.  

Součástí kurzu byla také teoretická příprava ze základů lavinové problematiky, skialpinismu, topografie a orientace v horském terénu. Vojáci se seznámili s vybavením pro skialpinismus, lavinovým příslušenstvím, vybavením do extrémních podmínek a jeho použitím. Instruktorům se podařilo zabezpečit i přednášku profesionálního horského vůdce o problematice pohybu v horském terénu a extrémních klimatických podmínkách.

Na teoretickou výuku lavinové problematiky pak navázali praktickým nácvikem záchrany osob z laviniště, kdy s pomocí příslušenství lavinového setu vyhledávali v simulované lavině ukrytý lavinový vyhledávač. Instruktoři také v průběhu výcviku průběžně pořizovali videozáznamy z přesunů na lyžích, které pak vždy v závěru výukového bloku podrobili společnému rozboru s cílem eliminovat chyby jednotlivých absolventů kurzu.

Absolvovali náročné přesuny s přenocováním v horském terénu

„Vojáci absolvovali denně průměrně 25 km přesuny v zimním horském terénu a měli možnost vyzkoušet si výstavbu improvizovaných přístřešků k přenocování za pomoci technických nesených materiálů, přírodních materiálů a výstavbu sněhové jeskyně.  K přesunům v terénu jsme využili vybavení na skialpinismus i klasické sněžnice, “ popisuje průběh výcviku kapitán Pavel Král z oddělení bojové přípravy 14. pluku logistické podpory, který ocenil celkový přístup absolventů kurzu k výcviku i jejich osobní iniciativu a odhodlání.

„Ačkoliv třináct vojáků z celkových šestnácti absolvovalo kurz tohoto typu teprve poprvé, včetně přesunů na skialpech, bez větších problémů všichni zvládali fyzicky i psychicky náročný výcvik. Zbývající tři, kteří kurz již před rokem absolvovali, měli možnost porovnávat s loňskými podmínkami a průběhem, popřípadě se s kolegy podělit o své zkušenosti. Domnívám se, že k úspěšnému plnění jednotlivých úkolů přispěl i fakt, že jsou vojáci z jednotek čet ochrany v dobré fyzické kondici a velmi disciplinovaní,“ hodnotí absolventy kurzu kapitán Král.

Jedním z nováčků v kurzu byl také četař Marian Šváb, pro kterého byl podle jeho slov nejnáročnější druhý den výcviku, kdy absolvovali 25 km dlouhou trať na skialpech. Její součástí byl výstup na špindlerovský svah Stoh, který je se svým sklonem až 39 % nejprudší sjezdovou tratí v České republice. Následoval náročný přesun po hřebenech hor a sjezd zpět do údolí. „Nejtěžší pro mě byl závěrečný sjezd, kdy mi svaly na nohách už doslova hořely a projevila se už i únava z předchozího dne. Přesto jsem ani na chvíli nepřemýšlel o tom, že bych to vzdal,“ popsal své pocity četař Šváb, který velmi pozitivně hodnotil jak teoretickou, tak praktickou výuku a kvitoval možnost absolvovat právě přesuny na skialpech i celý kurz.

 

 

Fotogalerie