Úvodní stránka > Aktuality > Vojáci se v Pardubicích učili techniky i filozofii boje z blízka.

Vojáci se v Pardubicích učili techniky i filozofii boje z blízka.

Od pondělí 16. dubna 2018 probíhal v prostorách pardubických kasáren 14. pluku logistické podpory týdenní základní kurz boje zblízka organizovaný pro 28 vybraných vojáků z tohoto pluku. Vojáci se pod dohledem zkušených instruktorů celý týden učili nejen techniky boje zblízka, ale také filozofii tohoto bojového umění.

„Našim cílem je připravit vojáky na reálné situace při kontaktu s protivníkem, ať už v boji beze zbraně, či za pomocí běžně používaných zbraní. Cvičíme zde hlavně boj muže proti muži beze zbraně, ale také s noži a tyčemi,“ komentuje průběh a náplň týdenního kurzu boje zblízka poručík Václav Němeček, důstojník skupiny bojové přípravy 141. zásobovacího praporu Pardubice.

Přežít a zvítězit! To je hlavní poslání boje zblízka.

Vojáci se v průběhu tohoto týdne seznámili s podstatou boje z blízka, jehož hlavním posláním je „ přežít a zvítězit“. V průběhu týdenního výcviku si osvojili základní techniky, mezi které patří postoje, pády, kryty, údery a kopy, páky, přehozy či porazy. Po té celé hodiny vojáci drilovali nácviky sebeobranných technik, které jsou postaveny právě na kombinaci těchto prvků.

 „Už dlouho jsem se nesetkal s takovým nasazením a zájmem cvičících vojáků, jako u tohoto kurzu,“ hodnotí výsledky kurzu nadporučík Pavel Kopeček, instruktor II. stupně boje z blízka z roty logistiky 141. zásobovacího praporu Pardubice, který dále dodal, že většina účastníků kurzu je naprostými nováčky. Po tomto takzvaně „seznamovacím kurzu s bojem zblízka“ už většina z vojáků dokáže velmi dobře koordinovat pohyby končetin při jednotlivých úderech
a zvládá základní techniky.

„Pro zájemce, kteří se pro boj zblízka nadchli a zvládli tyto základní techniky, je na podzim letošního roku připraven zdokonalovací kurz. V rámci výuky zde budou mít vojáci další možnost procvičit si a vypilovat své dovednosti, vyzkoušet speciální techniky znehybnění, odvádění nebo poutání. Nejlepší z nich pak mohou dále v kurzech pokračovat a v budoucnu popřípadě i získat instruktorskou licenci, “ upřesňuje nadporučík Pavel Kopeček.

Fotogalerie

Nahoru