Dětem se otevřely skryté prostory Orlických hor

  • 28.11.2016
  • masarikoval

V Králíkách na Orlickoústecku se uskutečnil první ročník branného závodu - Memoriál četaře Arnošta Hrada, kterého se zúčastnili žáci pěti škol z blízkého okolí. Dopolední zápolení bylo zakončeno pietním aktem u Pěchotního srubu K – S 14 „U cihelny“.

Během dne soutěžily týmy hned v několika disciplínách a to běh, hod granátem, střelba ze vzduchovky, zdravověda, přesun po laně se zavázanýma očima a test ze znalostí zaměřených na druhou světovou válku.
Během dne soutěžily týmy hned v několika disciplínách a to běh, hod granátem, střelba ze vzduchovky, zdravověda, přesun po laně se zavázanýma očima a test ze znalostí zaměřených na druhou světovou válku.

Celkově 40 dětí si zasoutěžilo během vojenského dopoledne, které jim uspořádalo Krajské vojenské velitelství Pardubice společně s Jednotou Československé obce legionářské Pardubice. Na programu se podílel i 14. pluk logistické podpory, Muzeum čs. opevnění z let 1935-38, Pěchotní srub K – S 14 „U cihelny“ Králíky, Dělostřelecká tvrz Hůrka, Městský úřad Králíky a Centrum zabezpečení oprav Jaroměř.

První část závodu tvořila 2100 metrů dlouhá běžecká trasa začínající v dělostřelecké tvrzi Hůrka a končící u Pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“, kterou z poloviny tvořil průběh právě Hůrkou. Děti tak měly možnost si prohlédnout skryté chodby a sály tvrze, které jinak propojují pět bojových objektů. Mezi dalšími, neméně důležitými soutěžními disciplínami, byly zdravověda, překonání překážky na laně, topografie, střelba ze vzduchovky, hod granátu na cíl a znalostní test.

Nejjednodušší byla topografie, nejvíce zaujal běh pevností

„Největším zážitkem byl pro nás běh pevností, který jsme si na památku natočili i na kameru go pro. Nejsnadnějším úkolem byla topografie, zato třeba v takovém znalostním testu jsme docela tápali. Škoda jen, že příští rok se už nemůžeme účastnit,“ litovali deváťáci z Králík, výherci kategorie starších žáků.

V kategorii prvního stupně, tedy mladších žáků, zvítězil tým ZŠ Červená Voda. V tomto týmu byl také žák pátého ročníku Zdeněk Zezulka, který zajistil svému družstvu maximální počet bodů ze znalostního a vědomostního testu zaměřeného na 2. světovou válku. Mimo prvenství v mladší kategorii byl také ohodnocen zvláštní cenou. „Nejen, že odpovědi byly správné, ale vše bylo zodpovězeno v mžiku. Horko těžko, a hlavně ne zcela úspěšně, se s nimi potýkali dospělí,“ žasl nad znalostmi Zezulky ředitel KVV plukovník František Hlaváček.

Krátkým pietním aktem u Pěchotního srubu K – S 14 „U cihelny“ byla uctěna památka četaře Arnošta Hrada a v úplném závěru pak zaznělo třikrát bouřlivé hurá směrem k příštímu ročníku této branné soutěže. V doprovodném programu si děti prohlédly Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ s poutavou přednáškou a také zbraně a výstroj 14. pluku logistické podpory.

Četař Arnošt Hrad

  • zástupce velitele srubu a příslušník hraničářského pluku č. 6, při odstoupení pohraničních území Třetí říši odmítl odejít z objektu a spáchal sebevraždu zastřelením. Byl pohřben 10. října 1938 v Praze-Bohnicích.
  • Podle výpovědí pamětníků se pohřeb stal tichou demonstrací nesouhlasu s kapitulací. Je to nesmazatelná připomínka odhodlání tehdejších příslušníků armády bránit republiku s nasazením životů.